trešdiena, 2015. gada 14. janvāris

Tuvāk patstāvībai – enerģētiskā neatkarība

Jaunais Krievijas smagsvars - Gazprom.
Saasinoties Eiropas un Austrumu ģeopolitiskajām attiecībām, aizvien vairāk tiek pievērsta uzmanība enerģētikas jautājumam gan Latvijā, gan Eiropā. Viens no būtiskākajiem uzdevumiem Latvijai ir nodrošināt, lai līdz 2017. gadam tiktu sagatavots Enerģētikas rīcības plāns, kas paredz sakārtot infrastruktūru, nodrošinot jaunu enerģijas avotu lietošanu mājsaimniecībām. Tieši 2017. gadā Latvijai noslēdzas saistītais līgums ar Krievijas uzņēmumu „Gazprom”, kurš ne tikai piegādā mums gāzi, bet arī cenšas ietekmēt Latvijas enerģētikas politiku.
Uzsākot darbu jaunievēlētajai Eiropas Komisijai, tika definēti kopējie dalībvalstu attīstības ceļi nākamajiem pieciem gadiem. Viena no galvenajām prioritātēm ir droša, konkurētspējīga un ilgtspējīga enerģija Eiropai, lai tā kļūtu mazāk atkarīga no trešajām valstīm. Pašreiz Eiropa pārāk stipri paļaujas uz degvielas un gāzes importu, kas nosaka, ka ne tikai Latvijai, bet arī Lietuvai un Igaunijai vajadzēs meklēt risinājumus, kā kļūt energoneatkarīgām no Krievijas gāzes.
Fakts: jo tuvāka atrašanās Krievijai, jo vairāk jāmaksā par gāzi. Tas ir skaidrojams ar to, ka Eiropas centrālās daļas un Rietumu/Dienvidu valstīm ir pieejami alternatīvi varianti, no kurienes gāzi ņemt, kā arī 2012. gadā atklātais „Nordstream” alternatīvais gāzes vads samazināja „Gazprom” gāzes cenas.
Viens no galvenajiem uzdevumiem enerģētikas jomā Latvijai ir gāzes liberalizācija jeb gāzes tirgus atvēršana. Šobrīd Lietuva ir pirmā no Baltijas valstīm, kas sekmīgi uzcēlusi sašķidrinātās gāzes termināli, kas spēj nodrošināt 90% no Baltijas valstu kopējā pieprasījuma un nodrošināt Baltijas valstis ar gāzes rezervēm krīzes gadījumā. Latvijai būtu jālemj par Inčukalna gāzes termināļa izmantošanu, bet, lai šāds lēmums taptu, nepieciešama visu valdošo partiju politiskā griba, apņēmība un drosme. „Gazprom” lobisti, saprotams, iestājas pret šo iniciatīvu. Pašreiz politiķiem vajadzētu meklēt ilgtermiņa risinājumus, lai samazinātu klimata pārmaiņu ietekmi nākamajām paaudzēm, kā arī saglabātu enerģijas pieejamību.
Oskars Jepsis
Nacionālās apvienības jauniešu organizācijas biedrs
deputāta Eināra Cilinska palīgs

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru